UE chce zakazać papierosów smakowych

Dodano: Piątek, 14 Grudzień 2012 przez ceglaw

UE chce zakazać produkcji papierosów smakowych, w tym mentolowych oraz sprzedaży cienkich, typu slim. Dyrektywa tytoniowa uderzy w polskich producentów - stwierdza "Dziennik Gazeta Prawna".

Projekt dyrektywy, który - jak ustalił "DGP" - ma być opublikowany w środę przewiduje też standaryzację paczek papierosów z obowiązkiem umieszczania na nich drastycznych ostrzeżeń przed paleniem.

Teraz projekt będą opiniować KE i kraje członkowskie - to ostatnia szansa, by Polska zgłosiła poprawki, bo regulacja ma wejść w życie w I kw. 2013 r., a zakaz ma obowiązywać od 2015 r.

A jest o co walczyć, bo jesteśmy europejskimi rekordzistami jeśli idzie o udział wyrobów, które mają być zakazane, w całej sprzedaży papierosów (38 proc. to papierosy typu slim i mentolowe).

Ucierpią polscy plantatorzy tytoniu, a ograniczenie zamówień przez koncerny doprowadzi do zwolnień i likwidacji wielu plantacji - alarmuje szef Polskiego Związku Plantatorów Tytoniu Przemysław Noworyta.

Według ekspertów regulacja spowoduje też wzrost szarej strefy. A budżet straci kolejne pieniądze - jak szacują eksperci będzie to ok. 9 mld zł.

 

źródło: wp.pl

Tagi
wiadomości UE


Komentarze
Jeszcze nikt nie skomentował tej informacji. Możesz być pierwszy(-a)
Dodaj komentarz
Temat komentarza (*)
Twój komentarz (*)
Podpis (*)Gość, lub zaloguj się
Kod z obrazka

Zobacz również:

Polska The Times: nadzieje PiS na własną telewizję
Rosja: MSZ zdumione propozycją Sikorskiego ws. wraku Tu-154
Synoptycy ostrzegają: mogą wystąpić zawieje i zamiecie śnieżne
UE chce zakazać papierosów smakowych
CBOS: PO - 32 proc. poparcia, PiS - 20 proc.
Używamy cookies w celach świadczenia usług i statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że cookies będą one umieszczane na Twoim urządzeniu. Dowiedz się więcej.