Synoptycy ostrzegają: mogą wystąpić zawieje i zamiecie śnieżne

Dodano: Piątek, 14 Grudzień 2012 przez ceglaw

Najbliższe dni będą mroźne i śnieżne. W niektórych regionach kraju spodziewane są zamiecie śnieżne. Synoptycy prognozują, że mogą się one pojawić m.in. na Przedgórzu Sudeckim i w górach.

Jak informuje IMGW, Europa wschodnia jest pod wpływem silnego wyżu z centrum nad Uralem. Pozostały obszar kontynentu znajduje się w zasięgu głębokiego niżu z ośrodkiem nad północnym Atlantykiem. Polska jest jeszcze pod wpływem wyżu znad Rosji, ale od zachodu nasuwa się zatoka niżowa związana z niżem znad Atlantyku. Mroźna i stara masa powietrza pochodzenia arktycznego powoli jest wypierana i zaczyna napływać cieplejsze, polarnomorskie powietrze. Ciśnienie w centralnej Polsce w południe wyniesie 1008 hPa i będzie spadać.

W piątek na zachodzie i południowym zachodzie kraju oraz w Karpatach wystąpi zachmurzenie umiarkowane i duże, miejscami możliwe są słabe opady śniegu. Na pozostałym obszarze Polski wystąpi zachmurzenie małe i umiarkowane, a rano w wielu miejscach będzie bezchmurnie. Maksymalna temperatura wyniesie od -7 st. na Mazurach i Suwalszczyźnie do -1, 0 st. na Dolnym Śląsku. Wiatr będzie południowo-wschodni, umiarkowany, porywisty, na Wybrzeżu wzmagający się do dość silnego. Na Przedgórzu Sudeckim porywy wiatru wyniosą do 65 km/h. Wysoko w Sudetach i Karpatach będzie wiał wiatr południowo-zachodni, od 45 km/h do 70 km/h, w porywach do 90 km/h. Na Przedgórzu Sudeckim i w górach spodziewane są zamiecie śnieżne.

 

W nocy z piątku na sobotę wystąpi zachmurzenie umiarkowane i duże. Na zachodzie kraju będzie wzrost zachmurzenia do całkowitego i opady śniegu przechodzące w deszcz ze śniegiem i w marznący deszcz powodujący gołoledź. Minimalna temperatura wyniesie na północnym wschodzie Polski od -10 do -7 st., na pozostałym obszarze kraju od -7 do -4 st., tylko na krańcach zachodnich miejscami -3, -2 st. Będzie wiał wiatr południowo-wschodni i południowy, umiarkowany i dość silny, w porywach do 60 km/h. Na Przedgórzu Sudeckim porywy wiatru wyniosą do 70 km/h, a w Karpatach do 90 km/h. Na Przedgórzu Sudeckim i w górach wystąpią zamiecie śnieżne.

W centralnej Polsce w piątek będzie bezchmurnie lub wystąpi małe zachmurzenie, po południu wzrastające do umiarkowanego. Maksymalna temperatura wyniesie -4 st. Wiatr będzie umiarkowany, początkowo słaby, południowo-wschodni. W nocy spodziewane jest zachmurzenie umiarkowane, wzrastające do dużego. Minimalna temperatura wyniesie -5 st. wystąpi wieczorem, w ciągu nocy wzrost temperatury. Wiatr będzie umiarkowany, okresami, głównie pod koniec nocy, porywisty, południowo-wschodni. W sobotę w stolicy spodziewane jest zachmurzenie duże z opadami śniegu, deszczu ze śniegiem, możliwy marznący deszcz, powodujący gołoledź. Opady głównie w drugiej połowie dnia. Maksymalna temperatura wyniesie 0 st. Wiatr będzie umiarkowany, okresami porywisty, w porywach do 55 km/h, południowo-wschodni.

W sobotę w kraju spodziewane jest zachmurzenie duże i całkowite. Przemieszczające się z zachodu na wschód opady śniegu, od zachodu przechodzące w deszcz ze śniegiem i marznący deszcz powodujący gołoledź. Na krańcach zachodnich kraju wystąpią opady deszczu. Maksymalna temperatura wyniesie od -5 st. na Suwalszczyźnie, ok. 0 st. w centrum, do 3 st. na Dolnym Śląsku. Na zachodzie kraju wiatr będzie umiarkowany, później słaby, południowy. Na pozostałym obszarze kraju wiatr umiarkowany i dość silny, porywisty, w porywach do 65 km/h, południowy i południowo-wschodni. W Karpatach będzie wiał wiatr południowy i południowo-zachodni, od 50 do 70 km/h, w porywach do 90 km/h. Na północnym wschodzie Polski oraz w Karpatach spodziewane są zawieje i zamiecie śnieżne.

W niedzielę w północnej i wschodniej części kraju będzie padał śnieg. Maksymalna temperatura wyniesie trzy stopnie. Tak będzie głównie w zachodniej i południowej części kraju. Najzimniej, bo zero stopni, słupki pokażą w ciągu dnia w północnej części Polski. W nocy najzimniej będzie w południowej części kraju, gdzie słupki wskażą nawet -4 st. C.

źródło: wp.pl

Tagi
wiadomości pogoda


Komentarze
Jeszcze nikt nie skomentował tej informacji. Możesz być pierwszy(-a)
Dodaj komentarz
Temat komentarza (*)
Twój komentarz (*)
Podpis (*)Gość, lub zaloguj się
Kod z obrazka

Zobacz również:

Polska The Times: nadzieje PiS na własną telewizję
Rosja: MSZ zdumione propozycją Sikorskiego ws. wraku Tu-154
Synoptycy ostrzegają: mogą wystąpić zawieje i zamiecie śnieżne
UE chce zakazać papierosów smakowych
CBOS: PO - 32 proc. poparcia, PiS - 20 proc.
Używamy cookies w celach świadczenia usług i statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że cookies będą one umieszczane na Twoim urządzeniu. Dowiedz się więcej.